Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiad pracowniczy można opłacić z funduszu socjalnego

14 lipca 2022 | Kadry i Płace | Michał Sosiński

Zakladowy fundusz świadczeń socjalnych może, pod pewnymi warunkami, stanowić źródło finansowania posiłków dla pracowników. Ich wartość jest w całości zwolniona ze składek ZUS, ale obowiązuje limit kwoty dofinansowania, która jest wolna od podatku PIT.

Dofinansowanie wczasów, kolonii i obozów, organizacja imprez kulturalnych, zakup biletów do kina, teatru czy na koncerty oraz karnety na siłownię lub basen – na to najczęściej firmy konsumują środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Większość nie zdaje sobie sprawy, że po spełnieniu konkretnych warunków mogą z niego finansować pracownikom także posiłki.

Co do zasady obowiązek utworzenia zfśs mają pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Inni pracodawcy mogą go jednak utworzyć dobrowolnie. Są to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym. Zasady gospodarowania nimi reguluje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 923). Celem funduszu jest wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Ustawa szeroko definiuje działalność socjalną, uznając, że jest nią udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej.

Na jakich warunkach

Wspomniana ustawa umożliwia także finansowanie posiłków pracowniczych w ramach zfśs. Jednocześnie nie wprowadza ograniczeń w zakresie organizacji formy dofinansowanego posiłku. Zatem może to być zakładowa stołówka, bony żywieniowe, posiłki samodzielnie wybrane przez pracowników oraz dostarczone przez restaurację do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12317

Wydanie: 12317

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament